سرویس ویژه هاست و دامنه

هاست یک ساله

ثبت دامنه یکساله IR

ایمیل نامحدود

مشاهده سرویس ها

سرویس های هاست لینوکس حرفه ای

پشتیبانی 24 ساعته

از طریق تیکت، ایمیل و پیام کوتاه

سرویس های حضور در فضای مجازی

جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره 09360494871 تماس حاصل نمایید.

ثبت دامنه های بین المللی و .ir

ثبت دامنه های اینترنتی به همراه کنترل پنل دامنه

چرخه عمر دامنه ها

روزانه هزاران دامنه جدید به ثبت می رسند و هزاران دامین دیگر منقضی می گردند. واقعیت جالب اینجاست كه هر دامنه دارای یك چرخه حیات می باشد. در واقع هر دومین در این چرخه دوره های مختلفی را طی می كند. چرخه حیات دامنه به پروسه ای اطلاق می گردد که طی آن یک نام دامنه ثبت، منقضی، حذف و سپس مجدد برای ثبت آزاد می گردد. البته بسته به پسوند آن مدت زمان هر دوره متفاوت می باشد. آیا تا به حال در مورد چرخه حیات یك دامین چیزی شنیده اید؟ آیا علاقمند به دانستن چرخه حیات دومین می باشید؟ در این مقاله سعی شده است مراحلی را كه یك Domain در طی حیات خود طی می كند شرح داده شود.

 

Available

در این مرحله نام دامین برای ثبت، در دسترس عموم است و هر شخصی با پرداخت هزینه دامنه مورد نظر می تواند دامین را به ثبت برساند. هزینه ثبت دامنه از یك registrar به registrar دیگر متفاوت می باشد. توجه داشته باشید كه مدت اعتبار دامنه نمی تواند از یك مقدار مشخص شده بیش تر باشد و در صورتی كه علاقه مند به تمدید دامنه طی زمان های طولانی تری می باشید، می توانید این عمل را در طی حیات فعالیت دامین انجام دهید.

Active

مرحله بعد، مرحله Active یا همان مرحله فعال نام دارد. زمانی كه یك دامنه به ثبت می رسد، وارد این مرحله می شود. تا زمانی که تاریخ اعتبار دامنه پایان نیافته باشد، دومین در حالت فعال یا Active می باشد. در این مرحله مالک آن می تواند در هر زمانی آن را تمدید نماید. مدت تمدید به انتهای مدت اعتبار دامنه اضافه خواهد شد. مدت اعتبار دامین های عمومی نمی تواند بیش از 10 سال از تاریخ جاری آنها باشد. این در حالی است كه برای دامنه ir. اعتبار دومین نمی تواند بیش از 5 سال از تاریخ جاری آن باشد. این مرحله برای دامنه های خاص متفاوت می باشد. به عنوان مثال: 

دامنه با پسوند : co.uk ,org.uk این نوع دامنه ها می بایست با مدت اعتبار 2 سال ثبت گردند و به هنگام تمدید نیز می بایست تا 2 سال تمدید یابند و یا دامنه با پسوند  .coمدت اعتبار این نوع دامنه ها می بایست حداقل یکسال و حداکثر تا 5 سال باشند.

Expired

مرحله سوم Expired یا همان انقضا می باشد. در این دوره در صورتی كه دامین شما تا قبل از پایان مرحله فعال یا همان Active، تمدید نگردد، Domain غیر فعال گشته و وارد مرحله Expired می گردد. توجه داشته باشید كه در این مرحله، همه خدمات مربوط به نام دامنه متوقف می گردد. در دامنه های عمومی، مالک دامنه به مدت 45 روز فرصت دارد تا دومین را تمدید نموده و به حالت فعال بازگرداند، این در حالی است كه در دامنه های ir. طی یك دوره 30 روزه مالک دامین می تواند با پرداخت هزینه تمدید، Domain را مجددا تمدید نموده و به حالت Active بازگرداند. شایان ذكر است كه در دامنه های با پسوند خاص این موضوع مقداری متفاوت است . 

برای نمونه: 

دامنه با پسوند( co , .ca.) : پس از پایان تاریخ اعتبار، کاربر به مدت 40 روز مهلت دارد تا دامنه را تمدید نماید. 

دامنه با پسوند (it.): پس از پایان تاریخ اعتبار، کاربر به مدت 12 روز مهلت دارد تا domain را تمدید نماید. 

دامنه با پسوند (uk.): پس از پایان تاریخ اعتبار، کاربر به مدت 30 روز مهلت دارد تا دامنه را تمدید نماید. 

دامنه با پسوند (eu.): پس از پایان تاریخ اعتبار، کاربر تا پا پایان ماه میلادی مشخص شده در تاریخ انقضا دامنه فرصت دارد تا نسبت به تمدید آن اقدام نماید. به طور مثال دامنه parsdata.eu در تاریخ 16/08/2014 منقضی می گردد، پس از این تاریخ کاربر از 16/08/2014 تا پایان ماه یعنی 30/08/2014 فرصت دارد تا دامنه را تمدید نماید. 

دامنه با پسوند ( fr, .nl.): این نوع دامنه ها فاقد دوره انقضا می باشند و پس از پایان تاریخ اعتبار دامنه بلافاصله وارد دوره بازخرید می گردند. 

دامنه با پسوند (de.):این نوع دامنه ها فاقد دوره انقضا و بازخرید می باشند و بلافاصله حذف شده و وارد دوره آزاد می گردند.

Redemption Period

مرحله بعد Redemption Period یا همان دوره باز خرید می باشد. در صورتی كه یك دامنه به هر دلیلی در دوره Expired تمدید نگردد وارد این مرحله می گردد. در دامنه های عمومی طی این دوره، مالک دامنه به مدت 30 روز فرصت دارد تا علاوه بر هزینه تمدید، با پرداخت مبلغی به عنوان جریمه که تعیین شده، دامنه را به حالت فعال بازگرداند. همچنین در دامنه های ir. نیز طی یك دوره 30 روزه مالک دامنه می تواند با پرداخت جریمه دامنه را تمدید کند. قابل ذكر است كه این دوره در دامنه های ir. با نام دوره قفل (Lock) نیز شناخته می شود. همانطور كه طی مراحل قبل نیز اشاره شد این دوره در دامنه های با پسوند خاص متفاوت از دیگر انواع دامنه ها می باشد و برخی از مهمترین انواع آنها به شرح ذیل می باشد .

- دامنه با پسوند ( fr, .it , .ca.) : در این دوره، مالک دامنه به مدت 30 روز فرصت دارد تا علاوه بر هزینه تمدید، با پرداخت مبلغ تعیین شده، دامنه را به حالت فعال بازگرداند.

- دامنه با پسوند (co.) : در این دوره، مالک دامنه به مدت 15 روز فرصت دارد تا علاوه بر هزینه تمدید، با پرداخت مبلغ تعیین شده، دامنه را به حالت فعال بازگرداند. 

- دامنه با پسوند ( uk.) : در این دوره، مالک دامنه به مدت 60 روز فرصت دارد تا علاوه بر هزینه تمدید، با پرداخت مبلغ تعیین شده، دامنه را به حالت فعال بازگرداند.

- دامنه با پسوند ( eu.) : در این دوره، مالک دامنه به مدت 40 روز فرصت دارد تا علاوه بر هزینه تمدید، با پرداخت مبلغ تعیین شده، دامنه را به حالت فعال بازگرداند. 

- دامنه با پسوند ( nl.) : در این دوره، مالک دامنه به مدت 40 روز فرصت دارد تا علاوه بر هزینه تمدید، با پرداخت مبلغ تعیین شده، دامنه را به حالت فعال بازگرداند.

Pending Delete

مرحله بعد Pending Delete یا به عبارتی دیگر دوره انتظار برای حذف می باشد. در واقع درصورتی كه یك دومین طی دوره قبلی (دوره باز خرید) تمدید نگردد، وارد این مرحله می گردد. می توان گفت در این دوره دامین در حال حذف از لیست دامنه ها می باشد و دیگر برای مالک دومین قابل تمدید نمی باشد (حتی با پرداخت جریمه). مدت طول این دوره 5 روز می باشد که پس از پایان آن، دامنه برای همگان آزاد شده و می توانند اقدام به ثبت آن نمایند. در واقع در این مرحله حیات یك دامنه به پایان می رسد و می تواند تولدی دیگر داشته باشد، بدین معنی كه هر شخصی می تواند مجدد این دامنه را به ثبت برساند و خود را به عنوان مالك جدید آن دومین معرفی نماید. این دوره برای دامنه های با پسوند خاص بدین صورت می باشد:

دامنه با پسوند (uk , .it , .co.) : مدت این دوره 5 روز می باشد که پس از پایان آن، دامنه برای عموم آزاد شده و می توانند نسبت به ثبت آن اقدام نمایند. 

دامنه با پسوند ( nl ,.fr , .ca.) : این نوع دامنه ها فاقد دوره حذف می باشند و پس از پایان دوره بازخرید بلافاصله حذف گشته و وارد دوره آزاد (Available) می گردند.

 

تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به طراحان شب و روز می باشد. || طراحی، راه اندازی و نگهداری توسط طراحان شب و روز

Please publish modules in offcanvas position.